BESİN DUYARLILIĞI VE MADDE TESTİ

Son dönemlerde fazlaca telaffuz edilen gıda duyarlılığı çoğunlukla alerjik reaksiyonlar ile karşılaştırıldığı için çok fazla önemsenmemektedir. Alerji denildiğinde vücutta ani ve gözle görülebilir cevaplar akla geldiği için çoğu kişi ilk duyduğunda böyle bir sorunu olmadığını düşünerek göz ardı etmektedir. Alerji genellikle yabancı bir maddeye karşı (örneğin ağaç poleni gibi) vücudun verdiği kızarıklık, döküntü veya nefes alma problemleriyle ortaya çıkar. Burada atlanan ve asıl sorunu yaratan kısım ise besin duyarlılığıdır. Normalde insan bedeni için zararlı veya yabancı olarak kabul edilmemesi gereken bir gıda maddesinin (örneğin buğday,süt v.s) bedende kabul edilmez bir madde gibi tepkiye yol açması..Olayın en tehlikeli yönü ise bu maddeler vücuda her gün ve azar azar kazandırıldığı için bilinen yoğun alerjik tepkileri görmememiz,  yani hiç kimse yıllardır çektiği gaz probleminin her gün yediği buğdaydan kaynaklandığını düşünmez. Çünkü yediği anda kaşıntısı v.s.olmamaktadır. Kısacası her gün yediğimiz ve çok sevdiğimiz bir gıda yıllardır çektiğimiz bir sağlık probleminin baş sebebi olabilir.

Peki bir gıda neden vücutta zararlıymış gibi tepki oluşturur? Bunun baş sebebi gıda terörü. Genlerimizde çok az bir değişiklik olurken gıdalarda ciddi değişim yapılmıştır.

Günlük hayattaki koşuşturmamızda bizim hayatımızı kolaylaştırmak amacı ile yaratılmış bir sektör .İlk bakışta faydalıymış gibi görünen zaman kazandırdığı için kurtarıcımızmış gibi piyasaya sürülen gıdalar aslında yavaş yavaş bedeni tüketmekte ve fark ettirmeden sorunlara zemin hazırlamakta. Uzun süre dayansın diye içine ilave edilen her katkı maddesi kimyasal olarak gıdaya farklı bir kimlik kazandırıyor. Zararlı katkı maddeleri bedeni yararak tahammülsüz bir hale getirirken kimliği değişmiş gıda maddesi tanınamadığı için vücut tarafından reddediliyor. İlk aşama sindirilememesi.. Bu aşamada gaz, şişkinlik v.s tepkiler oluşuyor. Sindirim sistemi bağışıklık sisteminin en büyük parçasıdır. Burada oluşan aksama zincirleme bir tepki sürecinde sinir sistemine kadar bedenin etkilenmesine yol açıyor.

Beden bir kez tahammülsüz hale geldiğinde yıllardır yerken bir sorun yaşamadığı başka başka gıdalara da tepki vermeye başlayabilir. Kırk yaşımda şu alerjim çıktı cümlelerinin sebebi budur. Tablonun asıl tehlikeli kısmı bunun hissettirmeden sinsi sinsi büyüyor olması. Gen yapımız ve buna bağlı vücudumuzda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar doğal olmayan yiyeceklerin tümü ile başa çıkacak yeteneğe sahip değillerdir.

OLASI BESİN DUYARLILIĞI TEPKİLERİ
Uyku bozukluğu, kronik yorgunluk
Migren ve baş ağrıları,
Gaz, şişkinlik, kabızlık,
Nedeni bilinmeyen şişmeler,
İshal,
Mide krampları,
Romatizmal hastalıklar,
Depresyon ve ruhsal sıkıntılar,
Cilt problemleri (akne, sedef v.s)
Solunum yolu hastalıkları,
Diyet yapılmasına rağmen kilo verememe,
Obezite ve şişmanlık,
Yapılan araştırmalar bu tip duyarlılıklar ve ilerleyen aşamalarda oluşturacağı hastalıklardan etkilenme oranının toplumda her geçen yıl arttığını gösteriyor. En çok da gelişme çağındaki çocukların bundan etkilendiği ve nesillerin korunması için mutlaka buna müdahale edilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Yıpranmış bir bedeni tekrar sağlığına kavuşturmak zaman ve çok masrafa neden olurken, henüz çok yıpranmamış bedenleri temizlemek daha kolay ve zahmetsiz olmaktadır. O nedenle özellikle çocuklar için bu test çok önemli bir yerde durmaktadır. Bedenin tahammül sınırını zorlayan diğer önemli bir faktör ise vücuttaki ağır metal birikimleridir. Ağız içindeki metal dolgu ve protez yapılarındaki amalgam ve civa, aşıların içine koyulan aliminyum ve civa gibi vücudumuza temas eden yapılar, özellikle sinir sisteminde ciddi dejenerasyonlara yol açarak MS (Multipl skleroz)’a varan ağır tabloları oluşturmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda bu tür etkileşimler altındaki bayanların (besin alerjisi ve ağır metal birikimi) hamilelik dönemlerinde bunu bebeğe aktardığı ve bebeğin alerji veya sinirsel dönemlerle (çocuklarda hiper aktivite ve dikkat dağınıklığı gibi) dünyaya geldiği saptanmıştır.

ÖZET OLARAK TABLO

Karbonhidrat, protein, rafine edilmiş, GDO’lu beslenme (düşük Ph) + Ağır metaller, aliminyum, civa v.s + Toksinler, etlerdeki antibiyotik vs. yapılar, çevresel faktörler

Bağırsak epiteli hasarı,
Normal flora bozulunca yerine bakteri, mantar ve
Parazit çoğalması
Sindirilemeyen gıdanın direk kana ve vücut boşluklarına karışarak toksik etki göstermesi
Otoimmün cevabın oluşması, toksiklerin organlarda kalıcı hasarlar.
Gıda duyarlılığı ve madde testi ile vücudunuzda biriken ağır metalleri tespit etmek, vücudunuzun hangi besin gruplarına tahammülsüz olduğunu ve yol açtığı yıpranma sürecini belirleyip tersine çevirmek mümkündür. Böylece sebebini bilmediğimiz birçok şikayetinizden kurtulabileceğiniz gibi gelecekte oluşabilecek birçok sağlık problemlerinden kendinizi korumuş olacaksınız.

GIDA DUYARLILIĞI VE MADDE TESTİNDE NELERE BAKILIR?

1- Besin grupları:
– süt grupları
– et ürünleri
– meyveler
– sebzeler
2- Polenler,
3- Ev tozu-Akarlar,
4- Mantarlar,
5- Mayalar,
6- Hayvan epitelleri,
7- Arı-eşek arısı v.s